Nirvana Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nirvana Türkiye

AnasayfaPortalGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yusuf Aslan

3 posters
YazarMesaj
harock
Kurt COBAİN
Kurt COBAİN
harock

Kadın
Burç : koçç
Nereden : ARDAHAN
Favori Üyeniz : Dave Grohl
Rep :
Yusuf Aslan Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Yusuf Aslan Right_bar_bleue

Yusuf Aslan Empty
MesajKonu: Yusuf Aslan   Yusuf Aslan EmptyPerş. Ağus. 14, 2008 8:20 am

Yusuf Aslan Renkliyusufaslan2mp2
Yusuf, 1947 yilinda Yozgat'in bir köyünde dogdu. Ortaögrenimini dindar ve anti-komünist egilimlerle, gelenekçi önyargilarin güçlü oldugu bir çevrede tamamladi.

1966'da ODTÜ'ye girdi. Bir yila kalmadan ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü'nün üyesi oldu, Dev-Genç içinde çalismaya basladi. Bu dönemden itibaren önce hazirlik okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotlarin ve hemen ardindan ODTÜ isgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu. Ilk yargilandigi eylem, CIA ajani, Amerikan Büyükelçisi Commer'in arabasinin yakilmasiydi.
1969 yilinda arkadaslariyla birlikte Filistin'e gitti. Burada helikopter ve uçak pilotlugunu ögrendi. Traktörden helikoptere kadar her türlü araci büyük bir ustalikla kullaniyordu.
1970 yilinda kurulan THKO'nun kurucusu ve önderlerinden olan Yusuf Aslan, Deniz Gezmis'le birlikte Nurhak'a dagdaki gerilla grubuna katilmaya giderken, Sivas Sarkisla'da yarali olarak yakalandi. Sikiyönetim mahkemelerinde yargilandi. 6 Mayis 1972'de Deniz Gezmis, Hüseyin Inan'la birlikte idam edildi.
YUsuf Un Son Mektubu

sevgili babacığım,

bu mektubu aldığın zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım. ne kadar sarsılacağını tahmin ediyorum. bir-buçuk seneden beri benim yüzümden nasıl üzüntü içinde olduğunuz malûm. bu son olayı da metanetle karşılamanızı sadece dileyebiliyorum.

babacığım bu olaydan da annemin ve yücelin senin tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok. bunun için ne kadar metin olursan, hem senin sağlığın için hem de onlar için o kadar iyi olur. elbette ki, yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğlun, bir günde öldürülmesi kolay göğüslenecek bir olay değildir. fakat siz benim ne için, kimlere karşı mücadele verdiğimi biliyorsunuz. ben bu açıdan rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum. sizlerin de bu bakımdan rahat ve huzur içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum.

babacığım, annemin ve yücelin senin desteklerine muhtaç olduklarını yukarıda söylemiştim. onları rahat ettirmek için bütün gücünü kullanacağından zaten eminim. babacığım, burada şunu ilave edeyim ki, yücelin hastalığından kendini sorumlu hissediyorum. yücel için her şeyinizi ortaya koyacağınız konusunda da kuşkum yok. ablamlar için söyleyeceğim; fazla üzülmesinler, olayın sarsıntıları geçtikten sonra normal hayatlarını devam ettirsinler. mehtapa ne diyeyim... benim için her zaman bol bol öpün.

babacığım, cezaevinde kalan arkadaşları arasıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. herbirisi oğlun sayılır. dışarda bizler için uğraşan dostlarımı ve dostlarını unutmayacağını biliyorum.

mektubum burada biterken sizi, annemi, yüceli, ablamı, aziz abiyi, mehtapı hasretle kucaklarım babacığım... sağlıcakla kalın.
Yusuf'un idam edilmeden önceki son sohbetleri:
infaz savcısı doktor cağırdı.Yusuf "hiç birseyim yok sanki komada olsam asmayacakmısınz"dedi.Bu arada Yusuf babasına yazdığı ile köyündeki akrabalarına ve köy halkına yazdığı son mektuplarını avukatlarının almasını istedi.Yusuf son mektuplarını dört gün önce cevaevindeki hücresinde yazmış.mektupları infaz savcısı aldı.Yusuf "mektuplarımı yerlerine verekmisnz?" diye sordu.
infaz savcısı"elbette verceğiz bize güvenin yok mu*"diye yanıtladı
Yusuf gülümseyerek "niye güvenim olsun"diye karşılık verdi...
yusuf un babasına yazdığı son mektup yerine verilmişti fakat akrabalarına ve köy hakına yazdığı mektubu vermemişlerdi.buda acıklıyor ki infaz savcısı ile arasındaki konuşma yusuf unda dediği gibi niye güvenim olsun sözünü doğruluyor.
ve Son olarak Yusuf Un son sözleri:

Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için şerefimle bir defa ölüyorum! Sizler bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz! Biz halkımızın hizmetindeyiz! Sizler Amerika'nın hizmetindesiniz! Yaşasın devrimciler! Kahrolsun faşizm.
4ewa_[lp]
Krist Novoselic
Krist Novoselic
4ewa_[lp]

Kadın
Burç : başak...
Nereden : İZMİR
Favori Üyeniz : Krist Novoselic
Rep :
Yusuf Aslan Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Yusuf Aslan Right_bar_bleue

Yusuf Aslan Empty
MesajKonu: Geri: Yusuf Aslan   Yusuf Aslan EmptyPerş. Ağus. 14, 2008 12:49 pm