Nirvana Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nirvana Türkiye

AnasayfaPortalGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Deniz Gezmiş

+5
rock_betül
GabrieL
pisikotr
[lp]nazlı
harock
9 posters
YazarMesaj
harock
Kurt COBAİN
Kurt COBAİN
harock

Kadın
Burç : koçç
Nereden : ARDAHAN
Favori Üyeniz : Dave Grohl
Rep :
Deniz Gezmiş Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Deniz Gezmiş Right_bar_bleue

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyCuma Ağus. 08, 2008 1:32 pm

Deniz Gezmiş X1piykpqhc35kb8lcdslfyxck6
Doğumu : 1965'ten sonra Türkiye'de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu(THKO)'nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş, 24 Şubat 1947'de Ankara’nın Ayaş ilçesinde doğdu. Öğretmen bir ailenin çocuğu olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini çeşitli kentlerde, liseyi İstanbul’da okudu.

Ceza Yılları : 2 Mayıs’a kadar tutuklu kalan Gezmiş, 30 Mayıs’ta 6.Filo'yu protesto ettiği için yargılandı ve beraat etti. Öğrenci eylemleri içinde etkinliği giderek artan Deniz Gezmiş, 12 Haziran 1968'de İstanbul Üniversitesi'nin işgal edilmesinde önderlik etti. İşgal Konseyi adına IÜ Senatosu ile Baltalimani'nda yapılan görüşmelere katılan öğrenci heyetinin içinde yer aldı; öğrenci haklarının elde edilip işgalin sona erdirilmesinde etkili oldu. İşgalden kısa bir süre sonra Istan bula gelen 6.Filo'yu protesto eylemlerinde yer alan Gezmiş, 30 Temmuz'da bu eylemlerden dolayı tutuklandı ve 20 Eylül'de serbest bırakıldı. TIP içinde yoğunlaşarak, ayrılıklara ve tartışmalara yol açan ideolojik sorunlarda Milli Demokratik Devrim(MDD) görüsünü benimseyen Deniz Gezmiş, bu görüsün özellikle devrimci öğrenciler arasında yayılmasında etkili oldu. Ekim 1968'de eylemlerde birlikte olduğu Cihan Alptekin, Mustafa İlker Gürkan , Mustafa Lütfü Kıyıcı, Cevat Ercişli, M.Mehdi Beşpınar, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Ömer Erim Süerkan'la birlikte Devrimci Öğrenci Birliği(DÖB)'ni kurdu. 1 Kasım 1968'de TMGT, AÜTB, ODTÜÖB ve DÖB’ ün başlattığı Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü düzenledi. Ardından 28 Kasım 1968'de ABD büyükelçisi Kommer'in gelişi sırasında Yeşilköy Havaalanı’nda düzenlenen protesto gösterileri nedeniyle tutuklandı ve bir süre sonra serbest bırakıldı. İstanbul Üniversitesi'nde sağcı güçlerin 16 Mart'ta girişmiş olduğu hareketlere öğrenci kitlesiyle birlikte karsı koyan Gezmiş , bu eylemi gerekçe gösterilerek 19 Mart'ta yeniden tutuklanarak 3 Nisan'a kadar hapis yattı. Ardından 31 Mayıs 1969'da IÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, reform tasarısının gerçekleşmemesini protesto için giriştikleri işgale önderlik etti. Üniversitenin kapatılıp, polise teslim edilmesi nedeniyle çıkan çatışmalarda yaralandı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı olmasına rağmen hastaneden kaçan Gezmiş, Haziran’ın sonunda Filistin'e gitti. Filistin'e gitmeden önce 23 Haziran 1969'da TMGT'nin topladığı 1. Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı’na kendisi gibi haklarında tutuklama kararı olan FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile birlikte bir mücadele programı gönderdi

Üniversite yılları : 1966'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Gezmiş, henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu. 1965'te Türkiye İsçi Partisi(TIP)'nin Üsküdar ilçesine üye oldu. İlk kez 31 Ağustos 1966'da Ankara'dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik isçilerinin Taksim Anıtı’na çelenk koymaları sırasında isçileri destekleyen ve Türk-Is yöneticilerini protesto eden gösteri sırasında gözaltına alindi. Ardından 19 Ocak 1967'de Türkiye Milli Talebe Federasyonu(TMTF) binasının yedi-i emine verilmesi sırasında çıkan olaylarda yakalandı ve bir gün sonra iki arkadaşıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 22 Kasım 1967'de öğrenci örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsanı ile birlikte ABD bayrağını yaktıkları gerekçesi ile gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan Deniz Gezmiş, Hukuk Fakültesi'nde birlikte okuduğu arkadaşlarıyla birlikte 30 Ocak 1968'de Devrimci Hukuklular Örgütünü kurdu. 7 Mart 1968'de IÜ Fen Fakültesi konferans salonunda düzenlenen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan Devlet Bakanı Seyfi Öztürk'ü protesto ettiği için tutuklandı.

Filistin ve İdam : 23 Eylül 1969'da Hukuk Fakültesi'nde olduğu sırada haber verilen polislerin de fakülteye gelmesi üzerine teslim olan Gezmiş, 25 Kasım’da serbest bırakıldı. Ancak Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi'nde Battal Mehetoğlu'nun sağcılar tarafından öldürülmesinden sonra okulda yapılan aramada, ele geçirilen dürbünlü bir tüfeğin Gezmis'e ait olduğu öne sürülerek hakkında yeniden tutuklama kararı alindi. 20 Aralık 1969'da yakalanan Gezmiş, kendisiyle birlikte tutuklanan Cihan Alptekin'le birlikte 18 Eylül 1970'e kadar tutuklu kaldı. Bundan sonra öğrenci eylemlerinden uzaklaşarak, mücadelesini değişik alanlarda sürdürmeyi planladı. Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la birlikte THKO'yu kurdu. 11 Ocak 1971'de THKO adına Ankara Is Bankası Emek Şubesi’nin soygununu gerçekleştirenler arasında yereldi. 4 Mart 1971'de dört ABD'li erin Balgat'taki Tuslog Tesisleri'nden kaçırılması eyleminde de bulunan Gezmiş, erlerin serbest bırakılmasından sonra Sivas’ın Sarkışla ilçesinin Gemerek nahiyesinde Yusuf Aslan'la birlikte yakalandı. 16 Temmuz 1971'de başlayan THKO-1 Davası’nda TCK'nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971'de idam cezasına çarptırıldı. 6 Mayıs 1972'de idam edildi.
DENİZ'İN SON MEKTUBU BABASINA:

6 Mayıs 1972

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş
Merkez Cezaevi
Daha sonra mektubu yazdırdıktan sonra beyaz idam gömleğini giydirdiler.ayaklarına kadar uzandı.
Deniz avukatlarına dönerek veda etti.Çevresini acı bir gülümsemeyle süzdü ve avludaki sehpaya doğru metin adımlarla yürüdü.
İdam gömleğinin dar olması ve ellerinin bağlı olması nedeniyle sehpaya destekle cıktı.Sehpada üç ayaklı bir tabure vardı.Deniz ona da cıkıp ilmiği boynuna kendisi geçirmeye çalıştı.
ilmiği boynuna geçirdiğinde seyredenlerden bazıları cellada başlarıyla tabureyi çek işareti veriyordu.Deniz birden yankı veren bir sesle bağırmaya başladı:
"YASASIN TÜRKİYE HALKININ BAĞIMSIZLIĞI,YAŞASIN MARKSİZM-LENİNİZMİN YÜCE İDEOLOJİSİ,YAŞASIN TÜRK VE KÜRT HALKLARININ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ,KAHROLSUN EMPERYALİZM!"
çevredeki görevliler telaşalndı.deniz in son sözcüğü bitmemişti ki,cellat aceleyle tabureyi altından cekti.Ciğerinden yükselen son sözcüğü tasıyan nefes,dudağına varamadan gırtlağında tıkandı.
Taburenin çekilmesiyle deinz boşluğa yığılmıştı,fakat cellat Deniz in boyunu hesap edememişti.deniz in ayakarı masaya carptı ve hemn masayıda cektiler.(bu bir işkence değildir de nedir.)
Deniz idam edildiğnide saatler 01.25 i gösteriyordu.ve ipi kestiklernide saat 02.26 yı gösteriodu yani buda denizin tam 51 dk boyunca orda öyle kaldığını anlatıyor.
Ve son bir sey daha Deniz’in can vermesi tam 25 dakika sürdü. bunu cellata soran avukatlar “Deniz çok ağır olduğu için ip kopmasın diye çift ilmik kullandım. İnfaz çift ilmik kullandığım için uzadı” dedi. Birkaç dakika içinde sona erecek olan infazın, çift ilmik atılarak 25 dakika sürmesinin adı da, “işkencedir”. Cellatın açıklamasından sonra duruma itiraz edince, Yusuf ve Hüseyin’in infazlarında tek ilmik kullanıldı.

Kaynak:Darağacında Üç fidan ve Gülünün Solduğu Akşam adlı kitaplardn
[lp]nazlı
Dave Grohl
Dave Grohl
[lp]nazlı

Kadın
Burç : oğlak
Nereden : GİRESUN
Rep :
Deniz Gezmiş Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Deniz Gezmiş Right_bar_bleue

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyCuma Ağus. 08, 2008 2:03 pm

bu adamı çok seviyorum saol ebru
http://www.linkinpark.com
harock
Kurt COBAİN
Kurt COBAİN
harock

Kadın
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyCuma Ağus. 08, 2008 2:10 pm

birsey değil nazlı değeri sonradan anlaşılan bir insan her ne kadar bazı kişiler bilmede
Misafir
Misafir

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 4:27 am

ve idama giderken de hiç korkmadı ve titremedi sanki ölüme gitcegini daha önceden biliyoduu !!
harock
Kurt COBAİN
Kurt COBAİN
harock

Kadın
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 4:31 am

tabidki de biliyorlardı bu davaya başladıkları andan itibaren biliyorlardı
[lp]nazlı
Dave Grohl
Dave Grohl
[lp]nazlı

Kadın
Burç : oğlak
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 4:47 am

bunun gibi adam idam edilirmi çok yürekli biriydi
http://www.linkinpark.com
pisikotr

Erkek
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 6:30 am

Tabi Bilir...
harock
Kurt COBAİN
Kurt COBAİN
harock

Kadın
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 6:34 am

pisikotr demiş ki:
Tabi Bilir...
sadece bu mu batuhan tabi bilr mi başka bişi yok mu yani?
GabrieL
Mike Pickerel
Mike Pickerel
GabrieL

Kadın
Nereden : İZMİR
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 6:36 am

bence bu konu kapanmalı..çok siyasi içerikli..
Anti siyaset insanı olaraktan benim düşüncem:her an bi gerginlik yaşanabilir..
rock_betül
Dave Grohl
Dave Grohl
rock_betül

Kadın
Burç : yengeç
Rep :
Deniz Gezmiş Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Deniz Gezmiş Right_bar_bleue

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 6:42 am

GabrieL demiş ki:
bence bu konu kapanmalı..çok siyasi içerikli..
Anti siyaset insanı olaraktan benim düşüncem:her an bi gerginlik yaşanabilir..

yaşanırsa kapanır birşey olmaz bizim süper adminlerimiz var olaya el koyar sen merak etme

ayrıca konu süper bebişim
Megadethian
Admin
Admin
Megadethian

Erkek
Burç : Akrep
Nereden : KOCAELİ
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyC.tesi Ağus. 09, 2008 2:17 pm

Yaşanırsa yaşansın bakalım, siyaset meydanı mı burası ?
Aşırıya kaçılmadıktan sonra hiç bir sorun olmaz...
http://www.nirvanatr.yetkin-forum.com
nirvana ziya
Kirk Canning
Kirk Canning
nirvana ziya

Erkek
Nereden : MANİSA
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyPaz Ağus. 10, 2008 4:44 am

Konuyla ilgilisi yok ama bişey sormak istiyorum...Mesala ben bi yorum yazdım ve o yorum silindi...Özel mesajla şu yorumun silindi ve sebebide şu diye cevap geliyor mu ???
Buraya mesaj yazmışdım ama silinmiş...
Junior Cobain
Kurucu
Kurucu
Junior Cobain

Erkek
Burç : Lpg
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyPaz Ağus. 10, 2008 4:46 am

Öyle Birşey söz konusu bile değil.
https://nirvanatr.yetkin-forum.com
nirvana ziya
Kirk Canning
Kirk Canning
nirvana ziya

Erkek
Nereden : MANİSA
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyPaz Ağus. 10, 2008 4:48 am

Junior Cobain demiş ki:
Çok açıklayıcı
4ewa_[lp]
Krist Novoselic
Krist Novoselic
4ewa_[lp]

Kadın
Burç : başak...
Nereden : İZMİR
Favori Üyeniz : Krist Novoselic
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyPaz Ağus. 10, 2008 5:58 am

değeri sonradan anlaşılan değerli kişilerden.....
Megadethian
Admin
Admin
Megadethian

Erkek
Burç : Akrep
Nereden : KOCAELİ
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyPaz Ağus. 10, 2008 6:59 am

nirvana ziya demiş ki:
Junior Cobain demiş ki:
Çok açıklayıcı

Gayet açıklayıcı, anlayan anladı...
http://www.nirvanatr.yetkin-forum.com
Junior Cobain
Kurucu
Kurucu
Junior Cobain

Erkek
Burç : Lpg
Rep :

Deniz Gezmiş Empty
MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş   Deniz Gezmiş EmptyPaz Ağus. 17, 2008 7:12 am

Artık Şu Adamın Konusunu Görmek İstemiyorum !
https://nirvanatr.yetkin-forum.com

Deniz Gezmiş
1 sayfadaki 1 sayfası