Nirvana Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nirvana Türkiye


 
AnasayfaPortalGaleriKayıt OlGiriş yap

 

 savaş bitti...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
harock
Kurt COBAİN
Kurt COBAİN
harock

Kadın
Mesaj Sayısı : 508
Yaş : 27
Burç : koçç
Nereden : ARDAHAN
Favori Üyeniz : Dave Grohl
Rep :
savaş bitti... Left_bar_bleue5 / 1005 / 100savaş bitti... Right_bar_bleue

Kayıt tarihi : 30/07/08

savaş bitti... Empty
MesajKonu: savaş bitti...   savaş bitti... EmptyPtsi Ağus. 18, 2008 1:39 pm

Rusya veGürcistan Savaşı Bitti!Rus Devlet Başkanı Dimitriv Medvedev, Savunma Bakanı'na verdiği, "Raporunuza dayanarak Gürcistan'ı barışa zorlama operasyonuna son veriyorum" talimatıyla, çatışmaların beşinci gününde savaşa son verdi..
Taraflar arasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aracılığıyla yürütülen ateşkes süreci başarıyla sonuçlandı.

Moskova'da açıkladığı ateşkes tasarısıyla Tiflis'e giden Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Liderler ateşkese varıldığını, Gürcistan'ın üzerinde değişiklik yaplan öneriyi kabul ettiğini açıkladı.

Saakaşvili basın toplantısında, "Bu bir siyasal belge ve ilkelerde tam bir görüş birliği içerisinde olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

İki lider değişikliğin, "Güney Osetya'nın gelecekteki statüsünün yapılacak müzakerelerde ele alınması" maddesi dahil bazı bölümlerin belgeden çıkarılması şeklinde olduğunu belirttiler.

Sarkozy'nin sunduğu ateşkes öneri paketi şu maddeleri içeriyor:

Taraflar, askeri güç kullanımına son verme taahhüdünde bulunacak.

Geçici ateşkes durumundan, kalıcı ateşkese geçilecek.

Taraflar karşılıklı olarak insani yardım akışına izin verecek.

Gürcü askerleri çatışmalardan önceki konumuna dönecek.

Rus askeri de çatışmalardan önceki konumuna çekilecek. Ayrılıkçı bölgelerdeki Rus barış güçlerinin statüsü gözden geçirilecek.

Güney Osetya ve Abhazya'nın statüsü, uluslararası değerlendirmeye açılacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, asıl amaçlarının Güney Kafkasya bölgesinde kalıcı barışı tesis etmek olduğunu söyledi.

Sarkozy, bölgede kalıcı barışın sağlanabilmesi için görüşmelerin, ateşkesin sağlanmasından sonra da devam etmesi gerektiğini, "kalıcı barışın" hedefleneceği bu görüşmelere uluslararası gözlemcilerin iştirakinin gerektiğini de vurguladı.

Sarkozy, "Öyle anlar oluyor ki, taraflar uzlaşmada zorluk çekiyor. Ancak bunu sonuçlandırmamaz lazım" dedi.

Rusya ve Gürcistan arasındaki görüşmelerde, Güney Osetya'daki Rus barış güçlerinin statüsünün gözden geçirilmesi gerektiğini de kaydeden Sarkozy, AB'nin asıl amacının kalıcı barışı tesis etmek olduğunu belirtti.

Saakaşvili de açıklamasında, Rusya'nın, Gürcistan topraklarını bombardımanı sırasında "sivilleri de hedef aldığını" belirterek, Rus saldırılarında önemli kayıp verdiklerini, binalarda çok büyük hasarlar oluştuğunu ifade etti.

Barışı sağlamak için yapılan müzakerelerde, sivil kayıplar ve maruz kaldıkları yoğun bombardımanın gözardı edilmemesi gerektiğini kaydeden Saakaşvili, barış sürecine uluslararası kuruluşların da katkıda bulunması gerektiğini ifade etti.

Saakaşvili, Rusya'nın topraklarını bombardımanı nedeniyle insani yardımlara ihtiyaçları bulunduğunu kaydetti.

Rusya'yı protesto gösterisine 5 ülkenin lideri de katıldı

Bu arada, Polonya, Ukrayna ve Baltık ülkelerinin liderleri, Gürcistan ile dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla geldikleri başkent Tiflis'te, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaaşvili ile birlikte parlamento önünde bekleyen binlerce göstericiyi selamladı.

Halk, liderlere coşkulu tezahüratta bulundu ve yoğun ilgi gösterdi. Heyette, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Estonya Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, Litvanya Devlet Başkanı Valdas Adamkus ve Başbakanı Ivars Godmanis, Letonya Devlet Başkanı Valdis Zatlers, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko bulunuyor.

Tiflis'te bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin ise programındaki gecikme nedeniyle selamlamaya katılamadığı bildirildi.

Parlamento önünde coşkulu karşılama

Saakaşvili halka hitaben yaptığı konuşmada, "Kapımızın önündeki düşmana bugün burada yalnız olmadığımızı gösterdik" dedi.

Gürcistan'ın özgürlüğünü kazanmak için mücadelesine devam edeceğini kaydeden Saakaşvili, kendilerini yalnız bırakmayan ve tüm tehlikeleri göze alarak Tiflis'e gelen liderlere teşekkür etti.

Halkın büyük ilgi gösterdiği Luşçenko, yaptığı açıklamada, Gürcistan'ı yalnız bırakmamak için geldiklerini belirterek, "Gürcistan her zaman özgür olacak. Her zaman sizinleyiz" dedi.

Ukrayna'nın, Gürcistan'ın yakın dostu olduğunu kaydeden Luşçenko, özgürlüklerini kazanmak ve korumak için daima birlikte olacaklarını, Rusya'nın eski günlerinin hayalini kurduğunu ancak geriye dönüşün olmayacağını kaydetti.

Kaczynski, kimseden korkmadıklarını belirterek, "Bugün Gürcistan'ın başına gelenler ile yarın bizler de karşılaşabiliriz. Biz buradayız. Tüm Avrupa da burada olmalı" dedi.

Diğer liderler de, özgürlüklerinin tehlike altında olması nedeniyle bugün burada toplandıklarını belirterek, bundan sonra da karşılacakları tüm zorluklara karşı birlik olacaklarını söylediler.

Bu arada, Polonya ve Baltık ülkelerinin liderlerinin parlamento binasına gelişinde alınan olağanüstü güvenlik önlemi dikkat çekti.

Sarkozy'nin temasları

Tiflis'e akşam saatlerinde gelen AB dönem başkanlığını yürüten Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin, Saakaşvili ile başbaşa görüşme yaptığı bildirildi.

Sarkozy'nin, parlamento önündeki halkı Saakaşvili ile birlikte selamlaması bekleniyordu ancak programındaki gecikme nedeniyle bunu yapamadığı kaydedildi.

AB'den simgesel eylem

AB Konseyi'nin Dışişleri Bakanları düzeyinde yarın yapacağı toplantıda Rusya'ya karşı simgesel eylem üzerinde
durulacağı bildirildi.

Üst düzey bir AB yetkilisi, Rusya'ya, "Gürcistan'a karşı güç kullanmasının, Rusya-AB ilişkilerini etkileyecek sonuçları olacağını" bildireceklerini ifade etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Petras Vaitiekunas, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada bakanların, "AB'nin, Rusya'ya yardımının kesilmesinden, vize görüşmelerinin ve yeni AB-Rusya ortaklık anlaşması görüşmelerinin ertelenmesine değin geniş çerçeveli bir önlemler paketinin" tartışılacağını söyledi.

"AB'nin, Rusya'nın saldırganlığını teyit etmesini istiyoruz" diyen Vaitiekunas, "Rusya ile ilişkilerin gözden geçirilmesini konuşmalıyız. Çünkü Rusya'nın eylemleri uluslararası hukukun, BM Ana Sözleşmesi'nin açık bir ihlalidir ve bu tür eylemlerin (o ülke açısından) bir sonucu olmalıdır" şeklinde konuştu.

G-7'den Rusya'ya dışlama sinyali

Bugün G-7 ülkeleri liderleri arasında yoğun bir telefon diplomasisi yapıldı.

Bu görüşmelerde Gürcistan ele alınırken, Rusya'nın bu trafiğe dahil edilmediğine dikkat çekildi. Bir AB diplomatı, Rusya'nın böyle bir trafikten 10 yıldır ilk kez dışlandığına dikkat çekerken, "Moskova da bunun farkında" dedi.

G-7 grubu, Rusya'yı da aralarına alarak oluşturdukları G-8'i, Rusya'yı ortaklıktan çıkararak feshetmeyi tartışıyor.

ABD yönetim kaynaklarına göre Gürcistan'ı işgalinden ötürü Rusya'ya karşı alınabilecek önlemler arasında Rusya'nın bu kulüpten dışlanması, "orta vadeli tedbirlerden biri" olarak değerlendiriliyor.

G-7 ülkeleri ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, Almanya ve Japonya. Amerikalı yetkililer, Avrupalı müttefikleriyle yaptıkları müzakerelerde, simgesel düzeydeki önlemler almak zorunda kalınmasının rahatsızlık yarattığını, Rusya'nın katıldığı veya ev sahipliği yaptığı toplantılara veya etkinliklere katılmama gibi sembolik önlemlerin, Rusya'nın davranışları üzerinde uzun vadede bir etkide bulunmayacağını bildiklerini belirtiyorlar.

Rusya'ya karşı şiddetli bir kınamaya ihtiyaç olduğunu belirten yetkililer, buna karşın henüz net bir kararın olmadığını, ABD, Avrupa ülkeleri ve diğer ülkeler arasında, Rusya'nın G-8'den dışlanması, OECD üyeliğine davet kararının gözden geçirilmesi ve bir dizi diğer kınama önlemine ilişkin danışma görüşmelerinin sürdüğünü vurguladılar.

Öte yandan, AB dış politika sorumlusu Javier Solana'nın dün Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ile görüştüğü ve Rus liderin, çatışmaların durdurulması yolunda emir vermesini memnuniyetle karşıladığını bildirdiği açıklandı.

ABD ve Rusya, Gürcistan küskünü

ABD, "Gürcistan'daki askeri operasyonunu protesto amacıyla" Rusya-NATO ortak deniz tatbikatından çekildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı savunma bakanlığı yetkilisi Reuters'a yaptığı açıklamada, ortak donanma tatbikatında sağlanacak iyi bir ortamın elde edilmesinin, varolan bunalım ortasında mümkün gözükmediğini söyledi.

10 yıllık geçmişi olan yıllık NATO-Rusya donanma tatbikatının cuma günü başlaması planlanıyor.

Tatbikata bu yıl ev sahipliğini Rusya yapıyor. Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD'nin katılımıyla gerçekleştirilen ve bu ülkelerin isimlerinin baş harfleriyle, FRUKUS olarak adlandırılan tatbikat bu yıl, Rusya'nın uzak doğu kıyılarındaki Vladivostok'ta başlayacak.

Tatbikatta 2 ABD gemisinin yer alması planlanıyordu.

kaynak:alıntıdır
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
rock_betül
Dave Grohl
Dave Grohl
rock_betül

Kadın
Mesaj Sayısı : 338
Yaş : 26
Burç : yengeç
Nereden : GİRESUN
Favori Üyeniz : Dave Grohl
Rep :
savaş bitti... Left_bar_bleue10 / 10010 / 100savaş bitti... Right_bar_bleue

Kayıt tarihi : 31/07/08

savaş bitti... Empty
MesajKonu: Geri: savaş bitti...   savaş bitti... EmptyPtsi Ağus. 18, 2008 2:25 pm

o kadar insan öldü açlık çekiliyor bu muydu yani kahretsin
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
nirvana ziya
Kirk Canning
Kirk Canning
nirvana ziya

Erkek
Mesaj Sayısı : 272
Yaş : 27
Nereden : MANİSA
Favori Üyeniz : Dave Grohl
Rep :
savaş bitti... Left_bar_bleue0 / 1000 / 100savaş bitti... Right_bar_bleue

Kayıt tarihi : 31/07/08

savaş bitti... Empty
MesajKonu: Geri: savaş bitti...   savaş bitti... EmptyPtsi Ağus. 18, 2008 2:38 pm

Ne bitmesi ya uyanın arkadaşlar ya piskolojik bi savaş bu rusyanın oyunudu statejisi bu aklı sıra 2-3 önceki olayın intikamını alıyor böylece amerikaya boy gösterdi...İlerde savaç çıkıcak yine...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
4ewa_[lp]
Krist Novoselic
Krist Novoselic
4ewa_[lp]

Kadın
Mesaj Sayısı : 477
Yaş : 26
Burç : başak...
Nereden : İZMİR
Favori Üyeniz : Krist Novoselic
Rep :
savaş bitti... Left_bar_bleue0 / 1000 / 100savaş bitti... Right_bar_bleue

Kayıt tarihi : 31/07/08

savaş bitti... Empty
MesajKonu: Geri: savaş bitti...   savaş bitti... EmptySalı Ağus. 19, 2008 6:45 am

ya sözle ateşkes diyordu haberler....
belli olmaz iki gün sonra rusya ne yapar...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
savaş bitti...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Nirvana Türkiye :: NirvanaTr Kıraathane :: Güncel Forum-
Buraya geçin: